Witaminy naturalne
Witaminy są niezbędne do prawidłowego działania naszego organizmu. W okresach niedoborów witamin część z nas ratuje się, stosując sztuczne ich zamienniki, jednak ekologiczne witaminy są, jak mówią naukowcy, dużo korzystniejsze dla naszego organizmu.
Naturalne witaminy – czym są?
Naturalne witaminy dostarczają nam oczywiście świeże owoce oraz warzywa. Wyjątkiem jest witamina D, która jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych oraz B12, która występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jednak współcześnie możemy je dostarczać także w formie skondensowanej za pośrednictwem specjalistycznych preparatów. Warto w tym wypadku kupować jedynie te produkty, które zawierają naturalne, a nie sztuczne witaminy. Witaminy syntetyczne można przedawkować, co w przypadku naturalnych związków jest znacznie trudniejsze. Dotyczy to zwłaszcza witamin A, E, D i K rozpuszczalnych w tłuszczach. Nadmiar witamin może zaś prowadzić do zakłócenia pracy wątroby czy serca oraz układu nerwowego. W przypadku kobiet w ciąży może prowadzić do wad rozwojowych dziecka.
Skutki niedoboru witamin i ich wpływ na zdrowie
Brak odpowiedniej ilości witamin bardzo silnie osłabia nasz organizm. Początkowa objawy to się zmęczenie, senność oraz apatia. Ten problem pojawia się zwłaszcza jesienią, kiedy w codziennym menu z racji małej ilości warzyw i owoców, brakuje witamin. Brak jednej lub kilku witamin w organizmie może powodować objawy, które mogą mieć charakter łagodny lub skrajnie wyniszczający. Jest to zależne od tego, jakiego rodzaju witaminy występuje niedostatek w organizmie, jak również jak długo trwał jej niedobór. Jeśli przez długi czas organizm jest pozbawiony witamin, to może to prowadzić do powstania awitaminozy. Jest to schorzenie, które oznacza brak witaminy z danej grupy w organizmie, które objawia się różnego rodzaju patologicznymi zmianami. Jeśli chodzi o poszczególne grupy witamin, to najbardziej jesteśmy narażeni na braki i niedobory takich witamin jak C, E, A, B6 oraz kwasu foliowego.