Młody jęczmień – zbawienny wpływ na organizm

Młody jęczmień – zbawienny wpływ na organizm

Stosowanie suplementów diety jako wsparcia codziennego, zbilansowanego jadłospisu może okazać się dobrym krokiem w stronę lepszego samopoczucia i utrzymania dobrego zdrowia oraz młodego wyglądu przez długie lata. Warto sięgać po tak zwane superfoods – produkty naturalne, których skład jest bardzo bogaty, a przez to cechują się one niezwykłymi właściwościami. Jednym z nich jest młody jęczmień. Jakie ma zalety?

 

Czym jest młody jęczmień?

 

Młody jęczmień to tak naprawdę doskonale wszystkim znane zboże jęczmienia. Kluczowe jest jednak stadium, w którym zostaje ono poddane obróbce w celu pozyskania z niego najbardziej wydajnego, łatwego w przechowywaniu, transporcie i spożywaniu suplementu diety. Otóż młody jęczmień to nie w pełni dojrzała roślina – zielona, o miękkich pędach, bogata w soki. To właśnie sok z młodego jęczmienia, po sproszkowaniu, jest najczęściej stosowany jako suplement diety. Proszek ten o delikatnym trawiastym smaku można łatwo włączyć do diety – wsypując do herbaty, soku, koktajlu czy posypując nim potrawy.

 

Młody jęczmień zalety – co zawiera?

 

Młode pędy jęczmienia są bardzo bogate w aminokwasy roślinne, które mogą przysłużyć się utrzymaniu sytości i budowaniu mięśni. Ma też mnóstwo chlorofilu – zielonego barwnika roślin o silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, witaminę A, B, C i E, kwas foliowy, biotynę, kwas pantotenowy i pełne spektrum minerałów: selen, cynk, magnez, żelazo, fosfor, potas, miedź, jod, siarkę, brom, mangan, wapń.

 

Młody jęczmień właściwości zdrowotne

 

Przede wszystkim młody jęczmień jest bardzo dobrym wsparciem dla chorób neurodegeneracyjnych. Wymiata wolne rodniki, pomagając zapobiegać chorobie Alzheimera czy Parkinsona. Zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych i wspomaga ich leczenie, szczególnie w zestawieniu z dietą przeciwzapalną. Wysoka zawartość witamin, w tym tych o działaniu antyoksydacyjnym, pozwala zapobiegać utlenianiu się komórek na skutek stresu czy niekorzystnego wpływu środowiska. Tym samym, zawarte w młodym jęczmieniu antyoksydanty mogą pomóc utrzymać dłużej młodą skórę czy sprawny wzrok. Liczne związki zawarte w młodym jęczmieniu wspierają także proces detoksykacji przeprowadzany w wątrobie, a nawet regeneracji narządów. Błonnik, który znajduje się w młodym jęczmieniu, pomaga opóźniać wchłanianie glukozy do krwi, a także obniża poziom cholesterolu.

 

Czy młody jęczmień pomaga w odchudzaniu?

 

Jeśli chodzi o młody jęczmień, zalety tego suplementu z pewnością docenią osoby poszukujące sposobu na przyspieszenie przemiany materii. Z uwagi na duże ilości błonnika wspomaga on perystaltykę jelit. W połączeniu ze zdrową, niskokaloryczną dietą oraz aktywnością fizyczną, młody jęczmień może stanowić bardzo dobre wsparcie dla procesu odchudzania. Sprzyja wypełnieniu żołądka, czym wydłuża okres sytości, dostarcza cennych aminokwasów i lekko przyspiesza przemianę materii. Z tego też względu uważać na niego powinny osoby o szczególnie wrażliwym żołądku – warto na początek ostrożnie dawkować ten suplement, sprawdzając reakcję swojego organizmu na jego działanie. Warto go używać nie tylko przy odchudzaniu, ale również wtedy, gdy ma się na co dzień do czynienia z silnym stresem (na przykład zawodowo), chce się utrzymać młody wygląd na dłużej, cierpi się na nawracające stany zapalne albo gdy żyje się w zanieczyszczonym środowisku – na przykład w centrum dużego miasta. Młody jęczmień subtelnie pomoże utrzymać zdrowie, smukłą sylwetkę i młody wygląd na długi czas!