Książki o ajurwedzie

Wyświetlanie 1–16 z 27 wyników

Ajurweda przyszła do nas z Indii i naucza, że każda osoba ma wystarczająco dużo energii, aby być zdrowa. Książki o ajuwerdzie nauczają, że każdy z nas ma otwarte drzwi do zdrowego stylu życia, którego kluczem jest badanie i rozumienie ciała i jego potrzeb.

Jeśli zdecydujesz się zacząć jeść na zasadach, jakie określa Ajurweda, przede wszystkim trzeba znać zasady diety:

Jedz, kiedy jesteś głodny. Trzeba słuchać swojego ciała, aby zrozumieć jego poszczególne rytmy biologiczne. Ponieważ organizm najlepiej wie, kiedy powinieneś jeść. Przejadanie się absolutnie nie jest mile widziane. Jest jeden limit czasowy – na śniadanie, które należy zjeść do dziewiątej rano. Gotuj wyłącznie ze świeżych produktów. Tylko naturalne owoce i warzywa, najlepiej surowe. Rzeczywiście, podczas każdego przetwarzania produkty tracą znaczną część życiodajnej energii i aromatu. Przestrzegaj też zasad zgodności produktów.

Czytaj więcej

Jedz mleko lub jogurt oddzielnie od kwaśnych owoców, lub owoców cytrusowych. Jedz owoce oddzielnie od ziemniaków i innych produktów skrobiowych. Nie używaj mleka razem z innymi produktami białkowymi. Uwzględnij wszystkie 6 smaków w swojej diecie. Różne przyprawy są również bardzo ważne w żywieniu ajurwedyjskim. Zawierają wiele cennych substancji, które są korzystne dla organizmu. Ale nie powinieneś przesadzać, w przeciwnym razie możesz łatwo zepsuć nie tylko danie, ale także żołądek. Nie spiesz się podczas jedzenia.

Raz w tygodniu umów się na post – przestrzegaj dowolnej diety. Na początku nie będzie łatwo przyzwyczaić się do ograniczeń, ale z czasem poczujesz lekkość i zrozumiesz piękno tej zasady.

Na całym świecie rozmaite cywilizacje wypracowały własne metody dbania o organizm, jego stan i równowagę. Jednym z takich sposobów jest między innymi ajurweda, a obecnie na rynku znajduje się wiele książek ajurwedyjskich poświęconych temu zagadnieniu. Osoby poszukujące wiedzy na ten temat mogą zatem dowiedzieć się więcej o historii czy zasadach, które w niej obowiązują. Tego typu dzieła poruszają między innymi tematykę zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego.

Czym jest ajurweda i jaka jest jej historia?

Przed wdrożeniem w życie zasad z tego systemu, warto dowiedzieć się więcej o jego historii. Ajurweda pochodzi z Indii i tam znana jest jako tradycyjna medycyna. Jej początki sięgają już XII wieku przed naszą erą, natomiast swój obecny kształt zaczęła przybierać między V wiekiem przed naszą erą a V wiekiem naszej ery. Sam termin składa się z dwóch słów, które oznaczają życie oraz wiedzę na jego temat. Osoby, które zapoznają się z książkami ajurwedyjskimi, mogą dowiedzieć się więcej o kondycji człowieka pod względem duchowym, psychicznym oraz emocjonalnym.

Alternatywne sposoby leczenia, znane też jako ajurweda, były opisywane i stosowane przez wiele osób. Pierwsi lekarze związani z tym to Ćaraka i Suszruta. To też autorzy podręczników Ćarakasanhita oraz Suszrutasanhita. Książki ajurwedyjskie wymieniają osiem specjalizacji, takich jak:

  • chirurgia ogólna,
  • choroby wewnętrzne, 

  • leczenie dolegliwości głowy i szyi,
  • toksykologia,
  • pediatria,
  • nauka o afrodyzjakach,
  • wiedza o odmładzaniu,
  • psychiatria.

Aż do dziś specjaliści zajmujący się tym nurtem medycyny korzystają z tego podziału oraz z dzieł opracowanych przez pierwszych twórców tekstów dotyczących wspomnianych zagadnień.

Co znajduje się w książkach ajurwedyjskich?

Nauczanie ajurwedy mówi między innymi, że każdy człowiek powinien mieć dość energii, by żyć w zdrowiu. Założenia systemu ajurwedyjskiego, które można poznać z książek poruszających ten temat, zalecają także słuchanie swojego ciała i dostosowanie się do jego potrzeb. Sugerują one też, że powinno się wyczuć poszczególne rytmy biologiczne swojego ciała. Określone są także zasady spożywania produktów takich jak owoce czy warzywa.

Dostępne w ofercie książki ajurwedyjskie to dzieła różnych autorów, polskich oraz zagranicznych. Opisują one rozmaite zagadnienia związane z ajurwedą, na przykład dietę, ćwiczenia fizyczne, proponują przepisy kulinarne czy dostarczają wskazówek dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z tym systemem. Niektóre wspominają też o tym, jak stosowanie tej wiedzy może wpływać na wybrane dolegliwości. Szczególnie dużo miejsca poświęca się sposobom żywienia czy wykorzystywanym produktom.

Szeroki wybór twórców książek o ajurwedzie

System ajurwedyjski został szeroko opisany przez wielu twórców. Ajurweda to książki takich osób jak na przykład Justyna Połeć, Acharya Shunya, Laura Plumb czy Piotr Henschke. Autorzy opisują w nich swoje propozycje zmiany żywienia, wdrożenia ćwiczeń czy sporo innych zagadnień związanych z tym indyjskim systemem. Przybliżają działanie poszczególnych substancji czy też aspekty duchowe wkroczenia na tę ścieżkę i zgłębiania jej tajemnic.

KSIĄŻKA

ksiazki

WYPRZEDAŻ
KSIĄŻKA 10-20 ZŁ

wyprzedaż książek

SUPLEMENTY
DIETY

Suplementy diety

KURACJE
OCZYSZCZAJĄCE

kuracje oczyszczające