DOBRE STRONY DIETY WEGETARIAŃSKIEJ tekst Anna Kotlarek

DOBRE STRONY DIETY WEGETARIAŃSKIEJ tekst Anna Kotlarek

Różne formy wegetarianizmu cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jeszcze w 2019 roku bezmięsną dietę preferowało około 1 miliona Polaków, by po zaledwie roku liczba ta wzrosła do 3 milionów.

 

Wegetariańska dieta była powszechnie stosowana od wieków w różnych kulturach, na całym globie. Zapisy o takim sposobie żywienia pojawiają się w świętych księgach wszystkich religii oraz mitologiach od zarania dziejów.

 

Skutki nadmiernego spożywania mięsa

 

Obecny trend żywieniowy coraz częściej jest wynikiem świadomego dbania o zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Powojenne lata charakteryzowały się wzrostem spożywania mięsa wśród społeczeństwa. Jednocześnie wzrastały wskaźniki zachorowań na raka, choroby serca, cukrzycę, otyłość, demencję, czy Alzheimera. Z biegiem lat objawy takie jak:  brak energii, złe samopoczucie, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, zatrzymywanie wody w organizmie, zaparcia lub biegunki stały się powszechnymi objawami. Wiele badań naukowych, jako główny czynnik sprawczy takiego stanu rzeczy, wskazuje nadmierne spożywanie mięsa i produktów odzwierzęcych.

 

Dieta bogata w białko odzwierzęce – czy warto?

 

Dr Colin Campbell – amerykański biochemik, ponad 50 lat temu brał udział w projekcie na Filipinach, którego celem było odkrycie przyczyn wysokiej zachorowalności wśród tamtejszych dzieci na raka wątroby. W ciągu 10 lat badań okazało się, że najczęściej na tę chorobę zapadały dzieci z bogatych rodzin, których dieta obfitowała w białko pochodzące z mięsa i produktów odzwierzęcych.

Inne badanie, przeprowadzone w Indiach na szczurach, potwierdziło, że zmieniając ilość białka pochodzenia zwierzęcego, a szczególnie kazeiny w diecie, zmienia się nasilenie zmian nowotworowych. Bezpiecznymi okazały się białka pochodzenia roślinnego.

Te odkrycia doprowadziły dr. Campbella w 1983 roku do przeprowadzenia jednego z największych badań, które było wspólnym dziełem Uniwersytetu Cornella w Oxfordzie i Chińskiej Akademii Medycyny Prewencyjnej, znanego jako badanie chińskie.

Projekt trwał przez 20 lat i niezbicie dowiódł, że dzięki naszym wyborom żywieniowym mamy wpływ na własne zdrowie. Badania potwierdziły, że ludzie na diecie roślinnej byli znacznie zdrowsi i nie cierpieli na choroby przewlekłe. Co więcej okazało się, że takie dolegliwości jak:

– choroby serca,

– rak,

– rozedma płuc,

– Alzheimer,

– cukrzyca,

– otyłość,

– choroby wątroby i nerek,

– choroby autoimmunologiczne,

– osteoporoza,

– ciśnienie krwi i wiele innych, ustępują dzięki zmianie nawyków żywieniowych.

 

Zdrowotne korzyści diety wegetariańskiej

 

Dieta jarska zwalcza komórki rakowe 8x lepiej, niż dieta osoby jedzącej mięso. Ponadto, w jednym z badań przeprowadzonym na kobietach, wykazano, że zaledwie 2 tygodnie stosowania diety wegetariańskiej znacząco spowalnia i zatrzymuje rozwój raka piersi.

 

Innym spektakularnym odkryciem jest badanie nad obniżeniem stanów depresyjnych u osób, z których diety usunięto mięso, ryby oraz jajka, a w zamian wprowadzono produkty zielone. Tutaj również wystarczyło 14 dni na poprawę nastroju. Dzieje się tak, ponieważ niektóre owoce i warzywa zawierają wysokie stężenie serotoniny i dopaminy.

 

Warto przytoczyć również Finlandię, która w latach siedemdziesiątych XX wieku była w czołówce krajów spożywających mięso. Niestety przodowała także w liczbie zgonów ludzi spowodowanych chorobami serca. Rozpoczął się wówczas projekt jagodowy, aby pomóc hodowcom bydła mlecznego przejść na uprawę jagód, a w konsekwencji zmniejszenia spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zmiana żywienia w skali kraju, dała spadek o 80% zachorowalności na dolegliwości związane z układem krążenia..

 

Dlaczego warto zdecydować się na dietę bezmięsną?

 

Ludzie przyzwyczaili się do zaleczania swoich dolegliwości. Zgadzają się na wieloletnie przyjmowanie leków, a co za tym idzie obniżenie jakości życia. Często nie wiedzą, że najlepszym lekarstwem jest jedynie zmiana diety na taką, która zawiera dużo błonnika oraz dobrej jakości tłuszcze roślinne. Dzięki czemu pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit oraz pracę układu sercowo-naczyniowego. Dieta roślinna dostarcza dużych ilości kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych, wspomagających funkcjonowanie układu immunologicznego, a tym samym może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych i nowotworowych, ponieważ zawiera duże ilości przeciwutleniaczy i antyoksydantów.

Anna Kotlarek

Konsultantka Psychobiologii Vedica ® dr M. Radziszewskiej.
Łączy podejście medycyny wschodniej z tym, co nam wiadomo o zdrowiu na Zachodzie.
Mediator, filolog, autorka książki „Rozwód z samym sobą”.