Awitaminoza – objawy i leczenie niedoboru witaminy B12 oraz D3?

Awitaminoza – objawy i leczenie niedoboru witaminy B12 oraz D3?

Podstawą dobrego zdrowia jest właściwa dieta bogata w składniki potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Kiedy mamy długo utrzymujący się problem z ich niedoborem, mogą pojawiać się różne nieprzyjemne objawy, często przypisywane innym schorzeniom. Jest to tzw. awitaminoza. Czym się charakteryzuje, do jakich skutków prowadzi niewystarczający poziom witamin B12 i D3 oraz jak mu przeciwdziałać – sprawdź już teraz!

Objawy i schorzenia mogące wynikać z niedoboru witamin B12 i D3

Dostarczanie w odpowiednich ilościach potrzebnych organizmowi składników pozwala na właściwe funkcjonowanie, wzmacnia odporność i dobrze działa na samopoczucie. Jednak niedobór witamin, zwany awitaminozą, może prowadzić do poważniejszych komplikacji niż sam dyskomfort i częstsze przeziębienia. Jeśli nasze jedzenie nie jest dostatecznie bogate w D3 i B12, należy to zmienić, np. przechodząc na inną dietę. Może się to przełożyć na wyższą jakość naszego życia i ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń.

Nasza dieta z reguły jest niewystarczająca, byśmy mogli tylko z niej czerpać wszystko, czego potrzebujemy. Lista nieprzyjemnych objawów związana z awitaminozą jest dość długa. Zapewne wiele osób miewa pewne stany i odczucia, których powodem mogą być niedobory witaminy D3 i nie zdaje sobie z tego sprawy. Przykładem są m.in.:

  • częste przeziębienia,

  • skurcze mięśni i ich osłabienie,

  • problemy z krzywicą u najmłodszych,

  • bóle kości i ich kruchość,

  • problemy ze snem czy przewlekłe zmęczenie.

Dolegliwości natury psychicznej z powodu awitaminozy

Nasz spokój mogą zakłócać również problemy natury psychicznej jak zły nastrój, dochodzący do stanów depresyjnych. Podobne problemy można zauważyć u siebie również, gdy mamy za mało witaminy B12. Jej wchłanianie może być zaburzone np. uszkodzeniem jelita. Objawy, które mogą się pojawić, to m.in. bóle głowy, silne przemęczenie, utrata apetytu, duszności czy kołatanie serca.

Jak widać, sytuacje te można łatwo przypisać mylnie innym powodom, jak niewyspanie i szukać rozwiązania w braniu tabletek nasennych, przeciwbólowych lub doszukiwaniu się chorób związanych z sercem. Jednak wachlarz niepowiązanych ze sobą symptomów może mieć jeden wspólny mianownik, czyli awitaminozę. Warto zacząć jej przeciwdziałać jak najszybciej, by uciążliwe objawy niedoboru witaminy D3 i B12 przestały zakłócać codzienne funkcjonowanie.

Przeciwdziałaj niedoborom witamin

W książkachNiedobór witaminy B12″ i “Kuracja witaminą D3 w wysokich dawkach” poznasz bardziej szczegółowo problematykę awitaminozy i metody przeciwdziałania jej – zapoznaj się z nimi już dziś. Zgromadzona tam wiedza, może stać się dla Ciebie inspiracją do tego, jak prawidłowo się odżywać. Świadomość na temat suplementacji składników, w które może być uboga nasza dieta, powinna skłonić nas do konkretnych działań na rzecz zdrowych nawyków.

Pamiętaj więc, aby unikać bagatelizowania nawet drobnych objawów mogących świadczyć o niedoborze ważnych składników. Organizm daje nam różne znaki, których prawidłowa interpretacja i odpowiednia reakcja na nie zwiększy szansę na to, że długo będziemy cieszyć się lepszym zdrowiem.