Historia witaminy D3
Pierwsze niedobory witaminy D3 zauważono w XIX wieku w dużych miastach przemysłowych w Europie gdzie u dzieci z tych rejonów pojawiły się problemy z właściwym wzrostem, zanikiem masy mięśniowej czy też deformacją nóg. Dzieci dotknięte tą przypadłością, mieszkając w domach, otoczonych wąskimi uliczkami, nie miały wystarczającego kontaktu z promieniami słonecznymi. W latach 30-tych XX wieku krzywicę wiązano już z witaminą D3, powszechne stało się dodawanie tejże witaminy do mleka co spowodowało niemal całkowite wyeliminowanie krzywicy.
Właściowości zdrowotne wit. D3
Liczne badania przeprowadzane na przestrzeni wielu lat pokazują, że witamina D3 pozwala nie tylko zachować zdrowe kości, ale także ma wpływ na niemal każdą komórkę w naszym organizmie. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, pomaga zapobiegać rozwojowi infekcji poprzez oddziaływanie na białe krwinki, pomagając im w produkcji substancji przeciwdrobnoustrojowych. Jedne z nich to katelicydy, które mając właściwości bakteriobójcze działają podobnie jak antybiotyk, lecz nie dają skutków ubocznych. Badania medyczne potwierdzają o istnieniu ścisłej zależności między przeziębieniami a poziomem witaminy D3.
O dobroczynnym wpływie D3 na zdrowie dzieci nikogo nie trzeba przekonywać, natomiast czy jak sytuacja wygląda wśród dorosłych. Po pierwsze polecana jest dla kobiet w ciąży gdyż ma bezpośredni wpływ na rozwój płodu jak również jej niedobory mogą spowodować cukrzycę ciążową, bakteryjne zapalenie pochwy a nawet stany depresyjne.
Objawy niedoboru witaminy D3
Dr Safraz Zaidi autor książki Witamina D kluczem do zdrowia na podstawie swojej wieloletniej praktyki opisuje wiele chorób, które są spowodowane niedoborem D3. W procesie leczenia swoich pacjentów wielokrotnie polecał jedynie uzupełnienie tej witaminy w organizmie i proces uzdrowienia następował naturalnie.
Wymienia kilka najbardziej popularnych dolegliwości:
– Bóle kostno-mięśniowe, chroniczne zmęczenie to jedna z najczęstszych przypadłości.
– Powszechna osteoporoza czyli jednym słowem słabe kości pojawiające się bardzo często u ludzi w podeszłym wieku.
– Istnieje silny związek pomiędzy niedoborem witaminy D3 a astmą. Niektóre badania potwierdzają, że witamina D pełni istotną rolę w rozwoju płuc już w okresie płodowym, co może mieć wpływ na choroby układu oddechowego.
– Deficyt witaminy D3 pojawia się często w przypadku osób cierpiącymi na choroby układu autoimmunologicznego takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby reumatologiczne.
– Eksperci badając przyczyny stwardnienia rozsianego zauważyli wyraźną zależność występowania tej choroby a małym nasłonecznieniem.
– Co więcej wykazano, że ciśnienie krwi jest silnie związane z odległością od równika, im dalej od równika tym mniej witaminy D3 pobieranej z promieni słonecznych.
– To nie wszystko D3 ma silny związek z stanami emocjonalnymi. Prowadzono badania na dużej populacji osób cierpiącej na depresje kliniczną. Wyniki były zaskakujące znowu pojawiły się niedobory.
Pamiętajmy, że niedobór witaminy D występuje we wszystkich przedziałach wiekowych i warto zadbać o jej prawidłowy poziom przez całe życie.
źrodło
Dr Safraz Zaidi Witamina D3 kluczem do zdrowia