WITAMINA B12

Wyświetlanie jednego wyniku

Skutki niedoboru witaminy B12

Sally Pacholok, dyplomowana pielęgniarka oraz Jeffrey Stuart lekarz medycyny osteopatycznej w swojej książce Niedobór Witaminy B12 Ukryta przyczyna wielu poważnych chorób  przedstawiają wyniki ponad dziesięcioletnich badań dotyczących tego zagadnienia.
Aby unaocznić ważność tego tematu podają klika danych statystycznych:
– 15-20% seniorów cierpi na niedobór B12,
– 40% hospitalizowanych seniorów ma niski bądź na granicy normy poziom B12,
– 80% wegan nie stosujących odpowiedniej suplementacji ma zaniżony poziom ,
– 40% wegetarian,
– 40% badanych w wieku 26-83 lat cierpiących na zaburzenia neurologiczne boryka się z niedoborami.
Powszechnie uważa się, że na niedobory witaminy B12 narażeni są głównie wegetarianie i weganie, ponieważ produkcja B12 przebiega w jelitach zwierząt, w związku z tym nie można jej przyswoić z produktów roślinnych. Tymczasem zaledwie kilkanaście procent populacji ma właściwy poziom B12 we krwi. Gdzie upatrywać przyczyn? W sterylności naszego współczesnego świata. Jak wiadomo B12 produkowana jest  głównie przez bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym zwierząt, dlatego nazywana jest witaminą brudu. Przestrzeganie zasad higieny chroni nas przed wieloma chorobami zakaźnymi czy pasożytniczymi, ale jednocześnie pozbawia nas tej jakże istotnej  witaminy. Okazuje się, że małpy żyjące dziko, których dieta pozbawiona jest mięsa, drobiu, jaj mają bardzo wysoki poziom B12. Kiedy jednak trafiają do ogrodów zoologicznych, gdzie jest czysto i sterylnie muszą mieć suplementowany ten składnik do organizmu, gdyż jego brak skutkuje wieloma chorobami.
 W środowisku medycznym często panuje przekonanie, że niedobór witaminy B12 wpływa wyłącznie na układ hematopoetyczny, innymi słowy wywołuje anemię. Autorzy książki opierając się na badaniach naukowych i opisując poruszające historie ludzkie, pokazują szerszy obraz wpływu witaminy B12 na funkcjonowanie naszego organizmu.

Wpływ witaminy B12 na organizm człowieka

Składnik ten jest niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego i sprawności umysłowej zarówno w młodości jak i w wieku dojrzałym. Warto pamiętać, że seniorzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka z kilku powodów. Jednym z nich jest zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, które pojawia się u 30% starszych ludzi. To bardzo obniża poziom kwasu solnego w soku żołądkowym, niezbędnego do uwolnienia witaminy B12 z białka zwierzęcego, tak aby mogła zostać wchłonięta. Lekarze często leczą problemy żołądkowe i niestrawność pacjenta lekami, które jeszcze bardziej zmniejszają ilość soku żołądkowego, co przyczynia się do dalszego spadku poziomu witaminy B12.
W 2008 roku w jednym z bardzo znanych amerykańskich magazynów medycznych Neurology ukazał się artykuł, w którym napisano, że niski poziom B12 powoduje atrofię mózgu (kurczenie się) i jest związane z zaburzeniami poznawczymi u osób starszych, co może mieć ścisły związek z chorobą Alzchaimera czy demencją.

Homocysteina, a witamina B12

Sally Pacholok, Jeffrey Stuart pokazują też ścisłą zależność między poziomem homocysteiny a witaminą B12. Historia homocysteiny zaczyna się od spożywanego przez nas pożywienia. Jedzenie zawiera dwadzieścia aminokwasów, a jednym z nich jest metionina. Organizm rozbija metioninę na mniejsze elementy jeden z nich to homocysteina  Gdy wszystko prawidłowo funkcjonuje, dzięki witaminie B12 oraz kwasowi foliowemu, homocysteina szybko zostaje z powrotem przetworzona w metioninę. A co jeśli ten proces nie nastąpi? Podwyższony poziom homocysteiny zwiększa ryzyko udaru, zawału, powstania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Początkowo badacze myśleli, że wysoki poziom homocysteiny to raczej skutek uboczny, a nie przyczyna chorób układu krążenia. Badania wykazały jednak, że podwyższenie jej poziomu poprzedza rozwój choroby, co wskazuje na fakt, że homocysteina nie jest tylko markerem chorób układu krążenia, lecz bierze aktywy udział w procesie ich rozwoju.
Wiele osób zaskakuje fakt, że jeden problem medyczny a może wywołać tyle objawów. Wytłumaczenie jest jednak bardzo proste: witamina B12 pełni wiele funkcji, odgrywa ważną rolę w pracy mózgu, nerwów, krwi i układu odpornościowego oraz w tworzeniu się DNA, dlatego niedobór witaminy B12 może pogorszyć funkcjonowanie niemal każdej części ciała.
Pamiętajmy jednak, że niedobór witaminy B12 jest łatwy do leczenia a jeżeli terapia rozpocznie się odpowiednio wcześnie, wszystkie objawy się cofną. W większości przypadków rozwija się powoli i może zostać zdiagnozowany zanim pojawią się  objawy.
Niedobór witaminy B12 ( kobolaminy) powinien być uwzględniony z kilku powodów. Profilaktyka, wczesne wykrywanie i leczenie tego niedoboru są ważne dla zdrowia publicznego, ponieważ zapobiegają rozwojowi nieodwracalnych zaburzeń neurologicznych, które mogą mieć wpływ na jakość życia.
Amerykańskie Centrum Kontroli Zachorowalności i Zapobiegania Chorobom 29 czerwca 2009 roku

KSIĄŻKA

ksiazki

WYPRZEDAŻ
KSIĄŻKA 10-20 ZŁ

wyprzedaż książek

SUPLEMENTY
DIETY

Suplementy diety

KURACJE
OCZYSZCZAJĄCE

kuracje oczyszczające