MAGNEZ

Wpływ magnezu na organizm

Magnez reguluje działanie ponad 352 enzymów w naszym ciele ponadto niektóre aspekty metabolizmu komórkowego kontrolowane są przez ten składnik mineralny. Dodatkowo zarządza impulsami elektrycznymi, które przebiegają w obrębie połączeń nerwowych. Nadzoruje skurcze mięśni, napięcia naczyń krwionośnych, ciśnienie krwi oraz przepływ krwi w kończynach.

Przyczyny niedoboru magnezu

Co powoduje, że w obecnych czasach mamy tak ogromne niedobory tego pierwiastka. Jest kilka przyczyn po pierwsze podczas oczyszczania i przetwarzania żywności dochodzi do utraty znacznych ilości magnezu czyli im żywność bardziej przetworzona i „sterylna” tym mniej magnezu. Po drugie jemy coraz mniej surowych warzyw, w proces gotowania wypukiwany jest ten cenny pierwiastek. Kolejna przyczyna to spożywanie produktów zawierających wyłącznie białą mąkę. W wyniku oddzielenia pełnego ziarna, w celu uzyskania białej mąki, znowu tracimy magnez,  to samo dzieje się w przypadku wyodrębnienia oleju z orzechów.

To nie wszystko w swojej książce Magnez dla zdrowia dr Carolyn Dean pisze o powszechnym  dodawania fluoru do wody z kranu, past do zębów czy bardzo popularnej fluoryzacji wśród dzieci. Niesie to ze sobą katastrofalne skutki. Fluor wyszukuje magnez, wiąże się z nim i nie pozwala normalnie funkcjonować mu w organizmie.

Dr Carolyn Dean  wspomina także o produktach blokujących absorbcje magnezu. Dieta z dużą ilością białka nie sprzyja przyswajalności magnezu, tanina występująca w zielonej i czarnej herbacie wiąże wszystkie minerały i usuwa je z organizmu, jednak dotyczy to tylko bardzo gorzkiej herbaty (poziom taniny wysoki).

Suplementacja magnezu

Osoby uprawiające sport warto aby wiedziały, że jedną z właściwości magnezu jest redukcja kwasu mlekowego, który wywołuje ból po zakończeniu ćwiczeń czyli intensywne ćwiczenia powodują redukcje magnezu.

Ponadto pierwiastek ten jest niezbędnym składnikiem w procesie wytwarzania insuliny. W związku z tym duże niedobory magnezu mogą stanowić zapowiedź cukrzycy.

Nasz styl życia w ciągłym pośpiechu, stresie, napięciu jest kolejnym niesprzyjającym czynnikiem.

Zatem co zrobić?

Na pewno warto spożywać produkty spożywcze gdzie występuje ten minerał, jeżeli jest taka potrzeba suplementować, ale innym sposobem uzupełnienia braków są solankowe kąpiele z dodatkiem chlorku magnezu. Sól magnezowa jest bardzo dobrze absorbowana przez nasze ciało a w szczególności przez stopy. Podczas kąpieli organizm wchłania jony magnezu przez skórę i tylko taką ilość jaką potrzebuje. Zatem spędzamy mile czas, relaksujemy się a w tym czasie do komórek dociera niepozorny a jakże ważny chlorek magnezu.

źródło:

dr Carolyn Dean Magnez dla zdrowia

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

KSIĄŻKA

ksiazki

WYPRZEDAŻ
KSIĄŻKA 10-20 ZŁ

wyprzedaż książek

SUPLEMENTY
DIETY

Suplementy diety

KURACJE
OCZYSZCZAJĄCE

kuracje oczyszczające